Media Azi  |  Mediacritica  |  Școala de Studii Avansate în Jurnalism
site logo
  • De învățat
    • Curriculum
    • Manual
    • Utile
  • Media fun
    • Video
    • Quiz-uri
  • Sunt curios
    • Lucruri de știut
    • Sala de lectură
  • Jocuri
    • Cool Etica
    • Eu si presa
    • Media Erudit
  • Despre proiect
28/08/2025 Recente

Platforma digitală Educație pentru media – un nou instrument educațional, care face procesul de studii mai interactiv

Începând din luna septembrie 2025, elevii și elevele care au ales să studieze disciplina Educație pentru media vor beneficia și de platforma digitală – https://emi.cji.md/, care găzduiește versiunea electronică a manualelor cu același nume, în limbile română și rusă. Platforma este destinată și cadrelor didactice care vor preda disciplina în calitate de curs opțional sau în formatul de integrare a conținutului de educație media la diferite discipline obligatorii. Acest lucru a devenit posibil grație unui efort comun al Centrului pentru Jurnalism Independent (CJI), al grupului de autoare a manualelor de Educație pentru media printate (și acum digitale) și a unei echipe de dezvoltatori și implementatori IT.

„Într-o societate dominată de media, lansarea platformei digitale Educație pentru media este un imperativ al timpului. În procesul de predare-învățare avem nevoie de instrumente educaționale moderne, atractive și captivante”, au menționat participanții la evenimentul de lansare a acestei platforme, în cadrul căruia au avut prilejul să se familiarizeze cu funcționalitățile noii resurse educaționale. Evenimentul a avut loc cu participarea a 45 de pedagogi de la toate cele trei trepte de învățământ din țară și s-a desfășurat în a doua jumătate a lunii august la Chișinău.

Platforma reprezintă „o resursă educațională cu mai multe resurse în ea”, disponibilă online tuturor utilizatorilor de internet. Conținutul platformei include manualele digitale pentru fiecare treapta de școlaritate (cl. III-IV, cl. VII-VIII, cl. IX-X). Fiecare manual are Cuprins, Vocabular, Ghid de implementare a manualului digital și Curriculum pentru predarea disciplinei opționale Educație pentru media.

Formatoarea Natalia Grîu, co-autoarea manualelor de Educație pentru media, printate și digitale, și-a exprimat satisfacția realizării noului produs digital, menționând că prin crearea acestei platforme se deschide o etapă nouă în promovarea educației media în procesul educațional. „Am pornit în acest demers conștienți de faptul că pentru a ajunge la elevi este necesar să regândim procesul educațional. Ar fi trist dacă, astăzi, Educația pentru media s-ar preda dintr-o perspectivă statică. Manualul digital oferă oportunitatea integrării extensiilor multimedia, a conținutului audio și video, a interacțiunilor directe, a hiperlinkurilor sau a feedback-ului instant. De obicei, nativii digitali sunt captivați de gradul înalt de interactivitate în procesul de studiu. Aceasta este, de fapt, o modalitate de a-i apropia mai mult de Educația pentru media și de învățarea în care se simt motivați, determinându-i să fie mai conectați la realitățile în care trăiesc”.

Potrivit expertei, lansarea platformei digitale Educație pentru media reprezintă un pas înainte spre modernizarea procesului de învățământ, îmbunătățirea calității asimilării conținutului didactic și dezvoltarea gândirii critice în rândul tinerei generații.

Cadrele didactice prezente la eveniment au salutat ideea noii platforme educaționale și au explorat cu interes opțiunile pe care aceasta le oferă pentru a le implementa cât mai curând la lecții împreună cu elevii.

„Abia aștept să folosesc platforma digitală la lecții. Pentru mine, dar și pentru elevi, aceasta va fi cea mai mare provocare în noul an școlar. Din ceea ce am reușit să explorăm astăzi concluzionăm că conținutul este interactiv, interesant și util. Elevii își doresc digitalizare, preferă ca lecțiile să fie cât mai captivante, iar procesul de studiu să fie dinamic”, a menționat Ana Climișina, profesoară la Liceul Teoretic „Alexandr Pușkin”, or. Ungheni.

„Anul trecut am predat disciplina opțională Educație pentru media elevilor din clasa a X-a și elevilor din clasa a III-a în cadrul unui cerc extracurricular. În acest an, reiau cursul în clasa a IV-a. Acest instrument digital aduce multe elemente de noutate și, cu siguranță, va fi atractiv elevilor pentru că le oferă acces gratuit și nelimitat la resurse relevante, interactive și actualizate în domeniu”, a comunicat Ana Turtureanu, profesoară la Liceul Teoretic „Nicolae Casso” din s. Chișcăreni, r-n Sîngerei.

Despre beneficiile pe care le aduce în viața școlară noul instrument digital au vorbit și alte profesoare. Rodica Bogdan, profesoară la Liceul „Miron Costin” din or. Florești a remarcat faptul că în era digitală elevii pot accesa mai ușor informația, având deprinderi despre modul în care pot analiza critic mesajele pe care le recepționează de la televizor, radio, din ziare sau online. „Nu văd dificultăți în utilizarea platformei, dimpotrivă, găsesc doar oportunități pentru mine și elevi. Vom explora tainele a tot ce ține de educația media. Vom învăța noțiuni complicate despre ce este, în general, media, propaganda, manipularea, știrile false, gândirea critică într-un stil atractiv, prin multă interacțiune”.

„Plasarea manualului digital pe o platformă online este o cerință a timpului. A fi cetățean digital astăzi este un imperativ. Școala trebuie să-i învețe pe elevi nu doar discipline de bază, dar să le formeze și o cultură media. Noi, cadrele didactice, trebuie să-i învățăm pe elevi să deosebească adevărul de fals. Nu este un lucru ușor, având în vedere că în prezent există multă manipulare și dezinformare în societate. Avem obligația să-i învățăm pe elevi încă de pe băncile școlii să fie cetățeni bine informați și educați”, a remarcat Eleonora Cociorvă, profesoară la Gimnaziul Brăviceni din satul Brăviceni, r-nul Orhei.

Natalia Turtureanu, învățătoare la Liceul „Alexei Mateevici” din or. Cricova va preda în premieră disciplina opțională Educație pentru media. „Sunt la început de cale în acest domeniu și abia aștept să înceapă provocarea Educație pentru media. Cred că lecțiile la această disciplină în clasa a III-a vor fi unele dintre cele mai interesante, având în vedere că vom lucra atât cu manualul printat, cât și cu manualul digital. Acest fapt oferă conexiuni cu noile tehnologii și posibilitatea de a avea acces la multe elemente digitale care vor aduce interactivitate și dorință de cunoaștere și învățare în rândul elevilor”.

Platforma digitală Educație pentru media este destinată să sprijine profesorii și elevii în accesarea resurselor de calitate în domeniul educației media. Conținutul platformei este disponibil în limbile română și rusă.

Platforma digitală Educație pentru media a fost creată în cadrul proiectului „Avansarea educației mediatice și sprijinirea mass-media din Republica Moldova”, susținut de Suedia și implementat de Internews. Programul își propune să contribuie la creșterea unui sector media divers. 

 

RUBRICI

  • Recente (226)
    • De învățat (19)
      • Curriculum (3)
      • Manual (12)
      • Utile (3)
    • Media fun (42)
      • Jocuri (1)
      • Quiz-uri (14)
      • Video (27)
    • Sunt curios (137)
      • Lucruri de știut (22)
      • Sala de lectură (114)
  • Uncategorized (8)

MATERIALE RECENTE

  • Platforma digitală Educație pentru media – un nou instrument educațional, care face procesul de studii mai interactiv 28/08/2025
  • CJI a lansat Platforma digitală Educație pentru media 21/08/2025
  • CJI și DW Akademie au format un nou grup de cadre didactice care vor integra conținuturile de educație media la limba română și limba engleză 11/08/2025
  • (Учебник) Медиаобразование (10/11 классы) / Новое издание 12/02/2025
  • (Manual) Educație pentru media (clasele a X-a/a XI-a) / Versiune actualizată 19/08/2024
Școala de Jurnalism

CALENDAR

august 2025
L Ma Mi J V S D
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
« feb.    

ETICHETE

adolescenți cji competențe digitale concurs copii curriculum curs opțional dezinformare digital educatie media educatie pentru media educație elevi email forum gimnaziu influenceri infografic instruire instrumente internet liceu limba rusă lucruri de știut manual Moldova netichetă online profesori quiz reading room securitate online SEM sfaturi siguranță online sunt curios Săptămâna Educației Media tineri totaluri video școală Медиаграмотность Медиаобразование Медиаобразования ТЕСТ

Despre CJI

Centrul pentru Jurnalism Independent (CJI) este una din primele organizații de media din Republica Moldova, fondată în 1994, ca un proiect al Casei „Lumea Deschisă”. În 1998 devine organizație independentă.

mediacritica2016@gmail.com
(+373) 22 213-652

Materiale recente

  • Platforma digitală Educație pentru media – un nou instrument educațional, care face procesul de studii mai interactiv 28/08/2025
  • CJI a lansat Platforma digitală Educație pentru media 21/08/2025
  • CJI și DW Akademie au format un nou grup de cadre didactice care vor integra conținuturile de educație media la limba română și limba engleză 11/08/2025

Etichete

adolescenți cji competențe digitale concurs copii curriculum curs opțional dezinformare digital educatie media educatie pentru media educație elevi email forum gimnaziu influenceri infografic instruire instrumente internet liceu limba rusă lucruri de știut manual Moldova netichetă online profesori quiz reading room securitate online SEM sfaturi siguranță online sunt curios Săptămâna Educației Media tineri totaluri video școală Медиаграмотность Медиаобразование Медиаобразования ТЕСТ

Arhivă

  • august 2025 (3)
  • februarie 2025 (1)
  • august 2024 (2)
  • aprilie 2024 (1)
  • februarie 2024 (2)
  • octombrie 2023 (3)
  • august 2023 (1)
  • mai 2023 (1)
  • aprilie 2023 (2)
  • martie 2023 (3)
  • februarie 2023 (4)
  • ianuarie 2023 (2)
  • decembrie 2022 (4)
  • noiembrie 2022 (2)
  • octombrie 2022 (6)
  • septembrie 2022 (2)
  • iunie 2022 (1)
  • martie 2022 (1)
  • octombrie 2021 (6)
  • septembrie 2021 (4)
  • august 2021 (2)
  • iunie 2021 (5)
  • mai 2021 (9)
  • aprilie 2021 (5)
  • martie 2021 (10)
  • februarie 2021 (11)
  • ianuarie 2021 (4)
  • decembrie 2020 (8)
  • noiembrie 2020 (5)
  • octombrie 2020 (11)
  • septembrie 2020 (4)
  • august 2020 (3)
  • iulie 2020 (2)
  • iunie 2020 (2)
  • mai 2020 (4)
  • aprilie 2020 (2)
  • februarie 2020 (3)
  • ianuarie 2020 (1)
  • noiembrie 2019 (3)
  • octombrie 2019 (5)
  • septembrie 2019 (5)
  • august 2019 (3)
  • iulie 2019 (2)
  • iunie 2019 (3)
  • mai 2019 (3)
  • aprilie 2019 (2)
  • martie 2019 (4)
  • februarie 2019 (4)
  • ianuarie 2019 (4)
  • decembrie 2018 (2)
  • noiembrie 2018 (2)
  • octombrie 2018 (6)
  • septembrie 2018 (2)
  • august 2018 (4)
  • iulie 2018 (2)
  • iunie 2018 (5)
  • mai 2018 (1)
  • aprilie 2018 (10)
  • martie 2018 (6)
  • februarie 2018 (7)
  • ianuarie 2018 (3)
© Centrul pentru Jurnalism Independent, 2018. Design ThemeFuse, 2018. Toate drepturile sunt rezervate.